1

Vezmi zdravie do svojich rúk

Najznámejšiu definíciu zdravia vytvorila pravdepodobne Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization). Táto definícia hovorí: „Zdravie je stav, keď sa človek cíti úplne v pohode telesne, psychicky a sociálne (dobré vzťahy). Nie je to len neprítomnosť ochorenia.“ Cítiť sa zdravo teda znamená prežívať kvalitný život. Tento stav môžu dosiahnuť aj ľudia, ktorí sú telesne postihnutí, a to aj napriek tomu, že ich aktívny život je čiastočne obmedzený. Korešpondenčný kurz „Vezmi zdravie do svojich rúk“ poskytuje dostatok informácií, ktoré vám chcú pomôcť zodpovedne rozhodovať o svojom zdraví a zvoliť si taký životný štýl, ktorý bude pre váš organizmus prospešný. Všetky informácie uvedené v tomto kurze vychádzajú z overených vedeckých poznatkov.

Prečo viac informácií o zdraví?

Životný štýl, teda to, ako pristupujeme k sebe, iným a k svojmu prostrediu, ovplyvňuje naše zdravie. Naše názory a postoje buď zlepšujú, alebo naopak, postupne zhoršujú kvalitu nášho zdravia. Rozhodnutie je vo vašich rukách.

Kto je zodpovedný za zdravie?

Za svoje zdravie je zodpovedný každý sám. Dobré zdravie je výsledkom rozhodnutí, ktoré robíme každý deň. Aj keď človek nezmení svoje gény a nevyhne sa všetkým nástrahám života, môže si vytvoriť taký životný štýl, ktorý minimalizuje negatívne vplyvy na zdravie. Odmenou je radosť z dobrého zdravia a pôžitok z kvalitného života.

Mnohí ľudia žijú s predstavou, že za zdravie sú zodpovední lekári. Oni sú povinní starať sa o nás vždy, keď sa niečo „pokazí“. Nepripúšťajú, že mnohým chorobám by sa mohli vyhnúť správnou životnou stratégiou. Keď svojmu telu doprajeme všetko, čo potrebuje, budeme s ním zaobchádzať šetrne, každý deň mu dodáme primerané živiny a vhodne upravíme prostredie, v ktorom žijeme, vydáme sa na cestu za zdravím. Návšteva lekára pri vzniku ochorenia je veľmi dôležitá, pretože lekár pomôže včas objaviť vážne zdravotné problémy. Oveľa väčší dôraz by sme však mali klásť na prevenciu civilizačných chorôb, ktoré zväčša vznikajú v dôsledku nesprávnych životných návykov. Ochorenia srdca a ciev, predštádium infarktu a rakoviny, vysoký krvný tlak, cukrovku druhého typu a pľúcne ochorenia je možné zabrzdiť alebo im celkom predísť tým, že si vytvoríte správny životný štýl.

Vezmi zdravie do svojich rúk

Vedomosti

Prvým krokom na ceste za zdravím sú poznatky o tom, ako telo pracuje (fyziológia) a čo potrebuje, aby mohlo správne fungovať. O svojom zdraví môžete zodpovedne rozhodovať vtedy, ak máte dostatok informácií.

Motivácia

Vedomosti nič nezmenia, ak nie ste motivovaní správať sa podľa získaných informácií v praktickom živote.
Teraz budeme hovoriť o tom, čo by vás mohlo motivovať k zmene návykov, ktoré neprospievajú vášmu zdraviu.

Inšpirácia

Je potrebné nájsť si cieľ, ktorý vám pri zmene návykov pomôže vydržať. Zamyslite sa nad nasledujúcimi možnosťami:

  • Mať viac sily a energie na činnosti, ktoré máte radi (turistika, šport, zamestnanie).
  • Schudnúť a mať zo seba lepší pocit.
  • Žiť dlhšie kvalitne a nebyť závislý od starostlivosti iných.
  • Prežiť život bez obmedzujúcich chorôb a rozhodovať o svojom zdraví.
  • Zaviazať sa

Zaviazať sa

Odhodlanie niečo zmeniť väčšinou pramení z nespokojnosti s tým, kam sme sa dostali a čomu sa dalo predísť. Takéto rozhodnutie môže znamenať zlom, ak sa človek zameria na dosiahnutie konkrétneho cieľa.

Rozhodovať o svojom živote…

Väčšina z nás chce aktívne ovplyvňovať svoj život, nie byť niekým alebo niečím ovládaný. Ak sa vám podarí zmeniť životný štýl, získate istotu, že svoj život máte naozaj vo svojich rukách.

Ako žiť zdravým životným štýlom?

Žiť zdravo je v podstate jednoduché. Stačí, ak budete žiť vyváženým životom v každej z nasledujúcich ôsmich oblastí programu NEW START.

1. Nutrition – N – strava

Výživa sa zaoberá tým, aké látky ľudské telo potrebuje, aby mohlo správne fungovať. K faktorom, ktoré priamo ovplyvňujú kvalitu vášho života, patrí jedlo, ktoré pravidelne konzumujete. Potrava dodáva telu „pohonné“ látky nevyhnutné na jeho správnu činnosť. Energia získaná z vyváženej stravy je pre telo potrebou číslo jedna.
Na druhej strane, strava zložená prevažne z nevýživných potravín spôsobuje, že telu niečo chýba. Ako príklad môžeme uviesť nedostatok železa, ktorý sa prejavuje vyčerpanosťou. Pri nedostatku železa sa tvorí málo červených krviniek, čo má za následok nedostatočné zásobovanie organizmu kyslíkom. To sa prejaví aj únavou.
Ktoré potraviny sú výživné? Tie, ktoré obsahujú veľa živín, ktoré si naše telo nevie vytvárať a preto ich musí získavať z vonkajších zdrojov. Do tejto skupiny patria: vitamíny, minerály (napr. železo a vápnik), sacharidy (cukry), bielkoviny, tuky a voda.
Je pravda, že všetky potraviny obsahujú živiny, ale niektoré ich obsahujú viac než iné. Preto je veľmi dôležité jesť hlavne jedlá, ktoré obsahujú čo najviac živín potrebných na zabezpečenie správneho chodu všetkých telesných funkcií.
Zdravá výživa a stravovacie návyky sú podrobne opísané v lekciách 2, 3 a 10.

2. Exercise – E – pohyb

Dobrá telesná kondícia je dôležitá, aby sme mohli vyhovieť požiadavkám, ktoré na nás kladie každodenný život a dokázali zvládnuť všadeprítomný stres. Niektorí ľudia žijú s predstavou, že dobrá telesná kondícia znamená byť schopný zabehnúť maratón. Tak to však nie je. Dobrá kondička znamená zvládnuť všetky denné povinnosti tak, aby vám zostala energia aj pre rodinu a priateľov. Pocit spokojnosti zo života by mal prevládať nad pocitmi únavy a vyčerpania.
Pravidelný pohyb má ďalšie výhody, napríklad udržanie si primeranej hmotnosti, odolnejší imunitný systém a znížené riziko vzniku rakoviny a ochorení srdca a ciev, teda aj predčasnej smrti.
Pretože súčasný štýl života neponúka veľa príležitostí na pravidelný pohyb, je nevyhnutné zamerať sa aj na túto oblasť. Najmä starší ľudia, ktorí sa hýbu menej v porovnaní s ľuďmi v produktívnom veku, by mali pravidelne cvičiť.
O tom, ako začať pravidelne cvičiť, sa dočítate v 4. lekcii.

3. Water – W – voda

Ľudské telo obsahuje 60 % vody. Človek je schopný prežiť až päťdesiat dní bez jedla, ale len niekoľko dní bez vody. Voda je sama osebe životodarná; prispieva k správnemu fungovaniu obličiek, pomáha udržiavať telesnú teplotu a dopĺňa telesné tekutiny.
Mnohí sa pri dodržiavaní pitného režimu riadia pocitom smädu. Smäd však nemusí byť prvým signálom dehydratácie. Keďže vody z tela stále ubúda (močením, potením, odparovaním), je potrebné pravidelne ju dopĺňať. Snaž sa vypiť každý deň minimálne 6 pohárov vody medzi jednotlivými jedlami (v lete viac). Vypi dva poháre vody najmenej pol hodiny pred raňajkami. To prečistí žalúdok a zbaví ho hlienov, ktoré sa vytvorili počas noci. Vypi jeden alebo dva poháre vody pol hodiny pred obedom a ďalšie dva v priebehu odpoludnia. Pi plnými dúškami – voda neobsahuje žiadne kalórie.

4. Sunshine – S – slnko

V krajinách, kde je slnečné počasie len niekoľko mesiacov v roku, výskum potvrdil, že slnko vo veľkej miere ovplyvňuje pocit šťastia a vyrovnanosti. Častý výskyt depresívnych ochorení a pokles pracovnej morálky je sprievodným javom dlhých zím v štátoch severnej pologule.
Slnečné lúče sú dôležité nielen pre psychické zdravie, ale zásobujú ľudský organizmus aj vitamínom D. Tento vitamín si telo vytvára pôsobením lúčov na kožu. Je potrebný pri vstrebávaní a využití vápnika, na spevnenie kostí a zubov, na posilnenie imunitného a nervového systému a tiež na reguláciu hormónov a obnovu buniek.
Na druhej strane platí, že príliš veľa slnečného svetla môže zdraviu uškodiť (rakovina kože). Chrániť sa pred nadmerným slnečným žiarením je veľmi dôležité. V lete preto nezabudnite používať opaľovacie krémy s príslušnými faktormi a dajte si tiež niečo na hlavu.

5. Temperance – T – striedmosť

Striedmosťou rozumieme vyvážené množstvo všetkého, čo pozitívne ovplyvňuje zdravie človeka. Za striedmy môžeme považovať taký životný štýl, ktorý zlepšuje kvalitu života a prináša pocit pohody. Všetky témy kurzu „Vezmi zdravie do svojich rúk“ zdôrazňujú dôležitosť striedmeho a vyváženého životného štýlu.

6. Air – A – vzduch

Bez jedla môžeme žiť niekoľko týždňov, bez vody niekoľko dní, ale bez dýchania vydržíme maximálne dve až tri minúty. Kyslík zo vzduchu je nevyhnutný na spaľovanie potravy v našich bunkách a tým na tvorbu energie potrebnej pre život.
Dýchať by ste mali naozaj zhlboka, pokiaľ možno na čistom vzduchu. Dbajte zároveň na správne, vzpriamené držanie tela, ktoré umožňuje hrudníku efektívne sa pohybovať. Miestnosti, v ktorých pracujete a spíte, by mali byť dobre vetrané.
Je dobrým zvykom začať deň niekoľkými hlbokými nádychmi pri otvorenom okne. Využite každú príležitosť, ktorá sa vám naskytne na vychádzku do prírody a na dýchanie z plných pľúc.

7. Rest – R – odpočinok

Odpočinok a primeraný spánok majú blahodarný vplyv na udržanie zdravia. Napriek rýchlemu životnému tempu a enormnému stresu je veľmi dôležité nájsť si každý deň chvíľu na uvoľnenie.
Odpočinok má byť aktívny. Prechádzka lesom či pobyt pri vode vás osvieži a pomôže vám lepšie zvládať rýchle životné tempo.
Hugh McKay, austrálsky sociológ a autor knihy Znovuobjavenie Austrálie napísal, že pre človeka je veľmi užitočné, aby si každý týždeň vyhradil určitý čas na relax. Vtedy by sa mal venovať činnosti, ktorá mu pomôže povzniesť sa nad každodenné povinnosti. Patrí sem čas strávený s rodinou, prechádzky, meditácie, pravidelné návštevy bohoslužieb, hra na hudobný nástroj a pod.
Dôležité je tiež pravidelne chodiť spávať a dopriať si dostatočne dlhý spánok. Krátky spánok vás totiž môže pripraviť aj o život – dopravné nehody sú toho dôkazom. Štúdie ukázali, že každý človek potrebuje spať 6 až 8 hodín denne. Počas spánku sa nervové bunky očistia od odpadových metabolitov, ktoré sa nahromadili v priebehu dňa.
Povedzte, nestalo sa vám niekedy, že ste si šli ľahnúť otrávení a smutní a po niekoľkých hodinách ste sa prebudili v omnoho lepšej nálade?

8. Trust – T – dôvera

Neraz sa dokázalo, že nevyhnutnými predpokladmi zdravia sú vyvážený život, viera a dôvera. Na rakovinu ochorejú častejšie ľudia, ktorí prežívajú depresiu a negatívne zmýšľajú o živote.
K duchovnému rozmeru zdravia patria naše hodnoty a životná filozofia, ktorá nám pomáha nachádzať zmysel a vedomie spolupatričnosti. Tešiť sa z duchovného zdravia znamená byť schopný milovať, súcitiť, odpúšťať, prežívať pokoj a naplnenie. Viera vo vyššiu moc a dôvera k ľuďom okolo nás tiež patria k dobrému zdraviu. Zlaté pravidlo, ktoré hovorí, že máme milovať iných tak ako sami seba, vytvára základ zdravého sebavedomia a vedomia vlastnej hodnoty.
Je potrebné hľadať rovnováhu medzi napĺňaním vlastných potrieb a potrieb iných. Pocity zatrpknutosti, hnevu, strachu, úzkosti a pesimizmu trápia predovšetkým tých, ktorí príliš myslia na iných a nezostáva im čas ani energia myslieť na seba. Nájdite si čas na uspokojenie vlastných potrieb, aby ste mali možnosť relaxovať a nabrať silu na napĺňanie potrieb ostatných.

Pokračovanie

V nasledujúcej lekcii číslo 2. Ako si vychutnať život hovorí o optimálnom spôsobe stravovania. Heslo pre vstup do lekcie dostanete e-mailom na Vašu adresu po odoslaní vyplneného pracovného listu.





Opakovanie

Získané informácie si zopakujte vyplnením nasledujúceho pracovného listu.

Vedomostný kvíz k lekcii

Overte si získané poznatky z tejto lekcie. Lektor korešpondenčného kurzu odpovede vyhodnotí a obratom odpovie na Vaše prípadné otázky. Prečítajte si nižšie uvedené výroky. Ak s nimi súhlasíte, označte "A", ak nesúhlasíte, označte "N".

1.Zdravie človeka závisí od toho, aký dobrý je jeho lekár.
2.Ochorenia srdca, ciev a rakovina pľúc patria medzi civilizačné choroby.
3.Je dobré mať vedomosti o tom, ako funguje ľudské telo.
4.Ak sa cítite unavení, je možné, že trpíte chudokrvnosťou z nedostatku železa.
5.Väčšina ľudí na Slovensku má nedostatok pohybu.
6.Dospelí ľudia by mali vypiť maximálne 3 – 4 poháre vody denne.
7.Slnečné lúče dodávajú nášmu telu vitamín C.
8.Výskumy ukázali, že dospelý človek potrebuje spať denne 6 – 8 hodín.