2

Ako si vychutnať život


Máte pestrý jedálny lístok? Zjete denne aspoň 5 jedál obsahujúcich celozrnné obilniny? Zjete denne aspoň 3 porcie zeleniny? Zjete denne aspoň 2 kusy ovocia? Sú vo vašom jedálnom lístku prevažne jedlá, ktoré obsahujú málo tuku? Vyberáte si potraviny a nápoje, ktoré majú málo cukru? Snažíte sa čo najmenej soliť? Zodpovedá vaša telesná hmotnosť vašej výške? Máte obvod pásu menší ako obvod bokov? Cvičíte aspoň trikrát týždenne? Jedávate radi v spoločnosti? Ak sa stravujete mimo domova, vyberáte si nízkotučné jedlá a nápoje? Ak ste odpovedali na všetky otázky ÁNO, vaše stravovacie návyky sú správne. Ak ste na niektoré otázky odpovedali NIE, je potrebné urobiť drobné zmeny vo vašich stravovacích návykoch.

Človek sa stáva tým, čo jedáva…

Zdravá strava robí zázraky! Človek má viac energie, cíti sa lepšie, udržuje si primeranú hmotnosť a jeho imunitný systém je odolnejší voči infekčným ochoreniam.
V tejto lekcii budeme hovoriť o princípoch zdravého stravovania – čo to je a aké praktické výhody získame. Tiež si porozprávame o jednom z najčastejších výživových problémov – nedostatku železa.