Najznámejšiu definíciu zdravia vytvorila pravdepodobne Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization). Táto definícia hovorí: „Zdravie je stav, keď sa človek cíti úplne v pohode telesne, psychicky a sociálne (dobré vzťahy). Nie je to len neprítomnosť ochorenia.“ Cítiť sa zdravo teda znamená prežívať kvalitný život. Tento stav môžu dosiahnuť aj ľudia, ktorí sú telesne postihnutí, a to aj napriek tomu, že ich aktívny život je čiastočne obmedzený. Korešpondenčný kurz „Vezmi zdravie do svojich rúk“ poskytuje dostatok informácií, ktoré vám chcú pomôcť zodpovedne rozhodovať o svojom zdraví a zvoliť si taký životný štýl, ktorý bude pre váš organizmus prospešný. Všetky informácie uvedené v tomto kurze vychádzajú z overených vedeckých poznatkov.

Máte pestrý jedálny lístok? Zjete denne aspoň 5 jedál obsahujúcich celozrnné obilniny? Zjete denne aspoň 3 porcie zeleniny? Zjete denne aspoň 2 kusy ovocia? Sú vo vašom jedálnom lístku prevažne jedlá, ktoré obsahujú málo tuku? Vyberáte si potraviny a nápoje, ktoré majú málo cukru? Snažíte sa čo najmenej soliť? Zodpovedá vaša telesná hmotnosť vašej výške? Máte obvod pásu menší ako obvod bokov? Cvičíte aspoň trikrát týždenne? Jedávate radi v spoločnosti? Ak sa stravujete mimo domova, vyberáte si nízkotučné jedlá a nápoje? Ak ste odpovedali na všetky otázky ÁNO, vaše stravovacie návyky sú správne. Ak ste na niektoré otázky odpovedali NIE, je potrebné urobiť drobné zmeny vo vašich stravovacích návykoch.

Táto lekcia prináša najnovšie poznatky vyplývajúce z výskumu, ktorý sa zaoberá prevenciou dvoch najčastejších civilizačných ochorení. Kardiovaskulárne choroby sú najčastejšou príčinou ochorenia v SR i vo všetkých ďalších ekonomicky vyspelých krajinách. Každoročne na toto ochorenie zomiera u nás približne 28 000 ľudí. Výskyt kardiovaskulárnych chorôb je u nás výrazne vyšší než vo väčšine západoeurópskych krajín.

Aj keď neviete driblovať a nezabehnete s basketbalovou loptou 100 metrov za 11 sekúnd, môžete mať dobrú kondíciu. Dobrá fyzická kondícia sa často zamieňa za športovú zdatnosť. V skutočnosti však má len máločo spoločné s nadaním na šport či dobrou pohybovou koordináciou. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje dobrú fyzickú kondíciu nasledovne: „Je to schopnosť vykonávať každodenné povinnosti s náležitou pozornosťou a bez nadmerného pocitu únavy a navyše mať dostatok energie na zvládnutie nečakaných udalostí, ktoré sa môžu objaviť v čase vyhradenom na odpočinok alebo záľuby.“

Trpíte nespavosťou? Bojíte sa budúcnosti? Ste často uponáhľaní? Cítite sa často unavení a bez energie? Pracujete často vo veľkom napätí? Robí vám problém vyrovnať sa so životnými zmenami? Hneváte sa často na druhých? Nudíte sa často? Máte dojem, že svoj život nezvládate? Je pre vás ťažké rozhodovať sa? Máte problémy s komunikáciou? Robíte všetko na poslednú chvíľu? Prežívate často úzkosť? Ste zväčša smutní? Máte strach, že urobíte chybu? Ak ste aspoň na jednu z uvedených otázok odpovedali ÁNO, je pravdepodobné, že vo svojom živote prežívate príliš veľa stresu.

Užívanie rôznych látok spôsobujúcich závislosť sa už stalo takmer bežnou súčasťou života. V polovici 20. storočia bol výber dostupných návykových látok veľmi malý – obmedzoval sa na alkohol, nikotín a kofeín. Bežne si človek mohol kúpiť alkoholické nápoje, ako napríklad víno, pivo a tvrdý alkohol. Aj keď sú tieto látky naďalej veľmi obľúbené, do centra pozornosti sa v súčasnosti dostávajú iné drogy.

Keby sa každý deň zrútilo dvadsať dopravných lietadiel, lietali by ste ďalej? Každý deň zomiera následkom fajčenia toľko ľudí, koľko by sa vošlo do dvadsiatich lietadiel – a ľudia predsa fajčia ďalej.

Telo každého z nás je odlišné; má iný tvar a rozmery. Mnohí si prajú mať postavu ako modelky, hoci ich zdravá telesná hmotnosť môže byť omnoho vyššia. Závisí to od výšky tela a hrúbky kostí. Nie každému musí sadnúť najmenšie číslo oblečenia. Nehľaďte na súčasné nezdravé módne trendy. Dosiahnuť zdravú telesnú hmotnosť je pre človeka veľmi užitočné. Tí, ktorí si udržia zdravú telesnú hmotnosť, majú väčšiu šancu žiť dlhšie, kvalitnejšie a radostnejšie.

Slovo rakovina naháňa človeku strach. Táto lekcia vám chce pomôcť lepšie pochopiť, čo je rakovina a zoznámiť vás s výsledkami výskumov, ktoré dokazujú, že zmenou životného štýlu sa dá riziko ochorenia na rakovinu značne znížiť.

Táto lekcia hovorí o blahodarných účinkoch rastlinnej stravy na naše zdravie. Informácie, ktoré sú v nej uvedené, sú založené na najnovších výskumoch. Ak žijete s predstavou, že zdravá strava musí byť nevyhnutne zložená z jedál ako fazuľové klíčky, dusená mrkva či zelerové karbonátky, nemajte obavy. Na nasledujúcich stranách vám chceme okrem iného ukázať, že zdravá strava môže byť súčasne aj chutná strava.

Kurzy pre život © 2017
Top